A céges egészségprogramok az esélyegyenlőséget is javítják

Alulfinanszírozott a hazai egészségügy – hangzott el a Portfolio Private Health 2024 konferenciáján, ahol több résztvevő is rámutatott a vállalati szféra növekvő szerepére a fenntartható finanszírozásban.


2024-10-04

Jelenleg hiányzik a kiszámíthatóság a magyar egészségügyi rendszerből, így a fejlesztések sem tervezhetőek. Tízszer ennyi pénzből nagyon jó egészségügyet lehet csinálni, az a kérdés, hogy van vagy nincs erre pénz? És ha van, ki fizeti – tette fel a kérdést Dr. Békássy Szabolcs, a VOSZ egészségügyi tagozata alapellátás és fogászati ellátás szekciójának elnöke. A Portfolio konferenciáján elhangzott előadások és panelbeszélgetések során többféle választ hallottunk.

Bodrogi József egészségügyi közgazdász szerint makroszinten a legnagyobb kérdés a forrásteremtés és azok eljuttatása a rendszerbe. Kifejtette, egyre jobban nyílik az olló a lakosság elvárása és az egészségügyi ellátórendszer lehetőségei között. Hiányzik a korszerű egészségügyi törvény, az 1997-es jogszabályban mára sok a lyuk. Ráadásul nő a szakadék a GDP növekedése és az egészségügyi kiadások emelkedése között is. 

 GDP növekedésegészségügyi kiadás növekedése
1960–20002,2%3,3%
2001–20101,6%4,8%
2011–20221,5%5,4%

Forrás: Portfolio Private Health Forum 2024, Bodrogi József előadása

Bodrogi szerint a szomszédos országok modelljei nem segítenek figyelembe véve, hogy Magyarországon 4,6 millió foglalkoztatott mellett 5 millió inaktív lakost kellene a felosztó-kiróvó rendszernek kezelni. Ma 2 millió 65 év feletti lakos van, és a számuk 2032-re radikálisan 2,5 millióra ugrik. Ebben a helyzetben az egészségpénztárak és az egészségbiztosítások szerepe felértékelődik, hogy stabil, kiszámítható, tervezhető források kerüljenek az egészségügybe.

Újlaki Ákos, az egyik panelbeszélgetés résztvevője arról beszélt, hogy nemcsak, hogy nem költünk eleget az egészségügyre, amit költünk, azt is rossz szerkezetben tesszük. A Boston Consulting Group partnere elmondta, GDP arányosan 6–6,5% a folyó kiadás, amiben minden benne van. Ez az arány például a cseheknél 2,5 százalékponttal magasabb. Ráadásul feszegetjük a limiteket: a lakosság magánkiadása – a zsebből költött forintok – eléri az összkiadás 27%-át, amit nem lehet tovább növelni, mert a háztartások nem tudják kigazdálkodni. „Nem mindegy honnan, de mindenképpen pénzt kell behozni a rendszerbe” – szögezte le a szakember, aki szerint a szektorsemleges finanszírozás csak akkor alternatíva, ha az társadalmilag pozitív hatással bír. Ennek sok az előfeltétele, amelyek megvalósulásától még messze vagyunk.

Dr. Kóka János, a Doktor24 csoport elnöke úgy látja, az állam nem akar, a családok nem tudnak többet áldozni az egészségre, így maradnak a vállalatok. Szerinte háromszor-négyszer megtérül egy cégnek, ha költ a dolgozói egészségére. Elmondta, az állami egészségügy összeomlásában a magánszolgáltatók sem érdekeltek, de a sokat emlegetett coopayment – hordozható tajkártya – ellen szól ma, hogy azt az aktívak tudják igénybe venni, míg az inaktívak számára nem hozna előnyt, ami társadalmi szempontból igazságtalan. Szerinte a vállalati egészségprogramok erre is megoldást jelentenének, mert tehermentesítenék az állami ellátást.

Dr. Kirchner András a VOSZ egészségügyi tagozata szakorvosi járóbeteg-, és foglalkozásegészségügyi ellátás szekciójának elnöke is hasonló véleményen van. A Portfolio rendezvényén úgy fogalmazott, hogy a bérkiegészítésként adott vállalati szűrési, egészségügyi csomagok hasznosabbak, mintha a munkáltató bérszámfejtve ad 20 000 forintot a dolgozónak.

Bara Ágnes, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. nagyvállalati üzletág vezetője szerint a COVID óta már munkavállalói igény, hogy kerüljön be a juttatási csomagba például a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás. Úgy látja, a dolgozók olyan szolgáltatást várnak, amellyel egy betegutat végig lehet kísérni.

Borítókép: created by www.freepik.com

Ezek is érdekelhetik...

Zöldüljön és spóroljon velünk!
Zöldüljön és spóroljon velünk!

Óvja környezetét, igényelje egyéni egyenlegközlő kivonatát elektronikusan! Ezzel időt és pénzt spórol, miközben a fontos dokumentum hozzáférhetősége is lényegesen egyszerűbbé válik.

Elolvasom
Változhat a törvény az Ernyőszolgáltatások javára
Változhat a törvény az Ernyőszolgáltatások javára

Egy május 13-án benyújtott törvénymódosító eltörölné a 180 napos várakozási időt az egészségpénztáraknál, ami lényegesen gördülékenyebbé teheti az Ernyőszolgáltatások kihasználását.

Elolvasom
A helyes vérnyomásmérés életet menthet!
A helyes vérnyomásmérés életet menthet!

A hipertónia felismerésében és kezelésében kulcsszerepe van a rendszeres, otthoni vérnyomásmérésnek. Nem mindegy azonban, hogy milyen eszközt és hogyan használunk.

Elolvasom
Hamarosan hozamjóváírás, ellenőrizze a befizetéseit
Hamarosan hozamjóváírás, ellenőrizze a befizetéseit

Nem csak az akciós betéti kamatokkal lehet az éves inflációt meghaladó hozamot elérni. Az egészségpénztári megtakarításunk is szépen fialhat, ráadásul kamatadó és szochó-mentesen, és a frissen befizetett pénzre 20% szja-visszatérítés is jár.

Elolvasom
Minden leégés egy életre szól!
Minden leégés egy életre szól!

A nyár közeledtével a Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) a gyermekkori bőrvédelem és edukáció fontosságára hívja fel a figyelmet. Bár a bőrrák nagyon ritkán fordul elő gyermekeknél, a későbbi életkorban kialakuló egészségkárosodás szempontjából meghatározó UV-terhelés markáns része ebben az életszakaszban éri a bőrt.

Elolvasom