Magyarnak lenni nem a hosszú élet titka

Míg Magyarországon csak minden negyedik férfi éri meg egészségben a nyugdíjkorhatárt, az Eurostat adatai szerint az EU túl van a Covid okozta sokkon: a születéskor várható élettartam visszatért a pandémia előtti szintre – mutat rá az Economx.


2025-05-05

Az Európai Unióban 2023-ra a nők születéskor várható átlagos élettartama újra elérte a 84 évet, a férfiaké megközelítette a 79 évet, ami megegyezik a koronavírust megelőző 2019-es adattal. A Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyar átlag lényegesen rosszabb: 2023-ban a magyar férfiak 73,3 éves, a nők 79,5 éves korukig éltek, mutat rá az Economx.

Medical Online Dobson Szabolcs gyógyszerészre hivatkozva azt írja, a magyar lakosság körében a krónikus betegségek sorozata már 60 év felett elkezdődik. A 15 éves és annál idősebb férfiak 44%-a számolt be krónikus betegségről vagy egészségi problémáról. A középkorú férfiak körében ez az arány közel 48%, míg az idősebb korosztályban meghaladja a 77%-ot is.

2024-ben 62 ezer férfi és 65,5 ezer nő vesztette életét. A halálesetek leggyakrabban a rosszindulatú daganat kialakulása és a szív- és érrendszeri betegségek miatt történnek. Ezek kialakulásáért egyrészt felelős az életmódunk és jelentős szerepet játszik a genetikai örökség is. Ezért is fontos, hogy tisztában legyünk a felmenőink betegségeivel és rendszeresen részt vegyünk a szűrővizsgálatokon, mondják szakemberek.

Priskin Katalin, a European Life Technologies molekuláris biológusa szerint ha tudjuk, milyen daganatos betegségek fordultak elő a rokonaink körében, kiemelt hangsúlyt fektethetünk arra a ráktípusra a szűrővizsgálatok során. A családi kórtörténet ismerete nemcsak a saját egészségünk szempontjából fontos, hanem a következő generációk életére is hatással lehet. Az örökletes hajlamot ugyanis nemcsak magunkban hordozzuk – azt gyermekeinknek is továbbadhatjuk. 

Az egészségi állapotban bekövetkező különbségek okai:

  • 43%-ban az életmód, életvitel (táplálkozási szokások, egészségkárosító tényezők, sportolás);
  • 27%-ban a genetikai és szerzett adottságok;
  • 19%-ban a természeti, társadalmi, gazdasági környezet;
  • 11%-ban az egészségügyi ellátórendszer.

Mind a négy kockázati tényező befolyásolható az egészségpénztári megtakarítással. A költség- és egészségtudatos pénztártagok jobban odafigyelnek a táplálkozási szokásaikra, gyakrabban sportolnak. Aki kihasználja az adó-visszatérítéssel támogatott prevenciós vizsgálatokat, máris tesz egy lépést a genetikai adottságok kontrolálása és a betegségek időben történő felfedezése felé. Az öngondoskodást az állam adó-visszatérítéssel segíti, ami javítja a háztartások anyagi helyzetét. Ha pedig valaki az egészségügyi ellátórendszer hibáit szeretné orvosolni, könnyebben megfizetheti a minőségi ellátást a havonta összespórolt egészségszámlájáról, mint váratlan kiadásként zsebből. 

Borítókép: created by www.freepik.com

Ezek is érdekelhetik...

Zöldüljön és spóroljon velünk!
Zöldüljön és spóroljon velünk!

Óvja környezetét, igényelje egyéni egyenlegközlő kivonatát elektronikusan! Ezzel időt és pénzt spórol, miközben a fontos dokumentum hozzáférhetősége is lényegesen egyszerűbbé válik.

Elolvasom
Változhat a törvény az Ernyőszolgáltatások javára
Változhat a törvény az Ernyőszolgáltatások javára

Egy május 13-án benyújtott törvénymódosító eltörölné a 180 napos várakozási időt az egészségpénztáraknál, ami lényegesen gördülékenyebbé teheti az Ernyőszolgáltatások kihasználását.

Elolvasom
A helyes vérnyomásmérés életet menthet!
A helyes vérnyomásmérés életet menthet!

A hipertónia felismerésében és kezelésében kulcsszerepe van a rendszeres, otthoni vérnyomásmérésnek. Nem mindegy azonban, hogy milyen eszközt és hogyan használunk.

Elolvasom
Hamarosan hozamjóváírás, ellenőrizze a befizetéseit
Hamarosan hozamjóváírás, ellenőrizze a befizetéseit

Nem csak az akciós betéti kamatokkal lehet az éves inflációt meghaladó hozamot elérni. Az egészségpénztári megtakarításunk is szépen fialhat, ráadásul kamatadó és szochó-mentesen, és a frissen befizetett pénzre 20% szja-visszatérítés is jár.

Elolvasom
Minden leégés egy életre szól!
Minden leégés egy életre szól!

A nyár közeledtével a Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) a gyermekkori bőrvédelem és edukáció fontosságára hívja fel a figyelmet. Bár a bőrrák nagyon ritkán fordul elő gyermekeknél, a későbbi életkorban kialakuló egészségkárosodás szempontjából meghatározó UV-terhelés markáns része ebben az életszakaszban éri a bőrt.

Elolvasom